כולנו מכירים את המעקה הקלאסי שהיה בחוץ מתחת לבניין שם היינו יושבים לצחוק ולשמוע מוסיקה. מעקה, מן הסתם, הוא גם דבר תרבותי, בגלל העיצוב שלו. אבל לפני הכול מדובר במוצר בטיחותי, שחובה להתקין אותו ברחוב, במרפסת ובכל גרם מדרגות. יש סביב מעקות שיח שלם של בטיחות ותקנות, לצד תפיסה עיצובית כוללת, חומרים, תקציב, בטיחות, ועוד.

מעקות של היום

כיום מעקות מגיעים מסוגים רבים של חומרים, שיכולים להתאים בעיצוב לסוגים רבים של חללים, בעיצובים שונים, וכמובן בתפיסת חלל אחרת, וגם תקציבים שונים. ממעקות מזכוכית, דרך עץ, מתכות מסוגים שונים וגם שילובים של כל החומרים. כל אחד מתאים למשהו אחר: מקניון או מקלט, דרך בניין ציבורי, ממשלתי, או פרטי, בית מגורים ועיצוב פנים של דירה או וילה יוקרתית. הבחירה משתנה בהתאם לתפקוד, התקציב והעיצוב.

מעקות בעבור הבית שלכם

בין אם מדובר במעקה בין שתי קומות בבית פרטי, לבין מעקה שאמור לסייע לקשישים או נכים בבית, ועד מעקות שצמודים לאמבטיה – מעקות בעבור הבית שלכם הן משימה בטיחותית ועיצוב בה זמנית. חשוב מאד מצד אחד שלא תתפשרו על האיכות: חומר חזק, עמיד, שקל לתחזק, ייצור ישראלי שמגיע עם התקנה, אחזקה ואחריות, לצד עיצוב מקסים ובלתי מתפשר, שלא נראה "תקוע" באמצע הבית. בדומה לחלונות, דלתות או מרפסות – מעקות הם חלק חשוב בעיצוב הבית שלכם, וחשוב להתאים את חומרי הגלם, הגימור, העיצוב והצבעים לשאר העיצוב בבית. ככה גם אם החלטתם שאתם משדרגים את הבטיחות בבית זה לא צריך לבוא על חשבון המראה והעיצוב הקיים. בדומה לחלונות או מרפסות, מחשבה לקויה על העיצוב יכולה לגרום לחלל שבור ולא יפה, שקשה להרגיש בו נוח, ומרגישים חסימה בהתניידות בתוכו. בנוסף, בחירה בעיצוב קוהרנטי יכולה להשלים את העיצוב הקיים, להוסיף לו וגם להקל על השדרוג שלו בהמשך.

איזה מעקות פופולאריים בישראל

כשקונים מעקות ישראליים חשוב להקפיד על הבטיחות ברמת ISO וגם מכון התקנים. אם במקרה קונים מוצר מחו"ל, חשוב שהמוצר יהיה גם בתקנים אלו, ובנוסף אליהם גם יעמוד בתקן האמריקני והאירופאי המחמירים. מעקות פופולאריים בישראל מגיעים בדרך כלל מהחומרים הבאים:

  1. מעקות זכוכית – זכוכית רבודה ומחוסמת, ולכן הן מעניקים בטיחות וחוזק, לצד מראה שקוף, נקי ואלגנטי
  2. מעקות עץ – עץ מלא ואיכותי, תוצרת ישראלית, שמעניק חוזק ובטיחות, לצד מראה חם וכפרי
  3. מעקות ברזל – תוצרת ישראלית של מתכות קלות, פשוטות וחזקות מאד, בטוחות ופשוטות למראה, שמעניקות מראה תעשייתי לצד אפשרות דקורציה ממגוון עיצובים ותוספות, לדוגמה, ארט נובו
  4. מעקות אלומיניום – תוצרת ישראלית של מתכת קלילה ושאפשר לשלב אותה בקלות עם חומרים אחרים, מעניקה מראה אלגנטי ועכשווי

אם אתם מתלבטים מה נכון לכם, חשוב להתייעץ עם מעצב פנים ואדריכל, וגם עם איש בטיחות, על מנת שיתאימו לכם החזק והיפה ביותר שהתקציב שלכם מאפשר. אל תתפשרו על אף אחד מהם!

 

תגיות: